2012. február 28., kedd

Képviselő-testületi ülés, 2012.02.27., részlet


(00:39:50-00:55:45)
Haszilló Ferenc, polgármester:
"Következő napirendi pont:
Városi Könyvtár és Művelődési Ház alapító okiratának módosítása, tehát a múzeumi kiállítóhely működtetésével kapcsolatos feladatokat önkormányzatunk végül is a jövőben nem az intézményen belül kívánja végrehajtani, hanem szakfeladatként, amely az önkormányzathoz tartozik, és ezért kell az alapító okiratot módosítani.
Ezt a Kulturális Bizottság tárgyalta."

Haszilló Tamás, képviselő:
"A Kulturális Bizottság tárgyalta, elfogadásra javasolta.
Egy kérdésem lenne, mert időközben egy előterjesztést beszélgettünk… Iván László helytörténeti Gyűjtemény elhelyezésével kapcsolatos határozat módosítása… itt az a gondom, hogy nem vettük föl napirendre…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Igen, igen, igen… Akarom felvenni, csak most még lemenjen ez a másik kettő pont. Kérdeztem a jegyzőasszonyt, hogy hol van ez a napirendi pont, mert erre emlékeztem. De mindjárt fölvesszük."

Haszilló Tamás, képviselő:
"Akkor… az a probléma, hogy ezt akkor meg kellene szavazni, hogy egyáltalán tárgyalhassuk."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Akkor vegyük előrébb ezt a napirendi javaslatot!
Tehát igen, ez az előbb kimaradt, mert ez egy plusz előterjesztés volt, Iván László Helytörténeti Gyűjtemény elhelyezésével kapcsolatos 139/2011. Kt. határozat módosítása, tehát itt szól arról ez a módosítás, hogy 2011 decemberében volt már egy döntés, amikor az intézményen belül oldottuk volna meg ezt a feladatellátást, és januárban, egy hónappal ezelőtt hozott egy olyan döntést a képviselő-testület, hogy végül is mégis önkormányzati szakfeladatként lenne ellátva ez a feladat, és ezt a módosítást kellene elfogadni. Ugye itt a Kuratóriumi Bizottság mindenkori elnöke az a Kulturális Bizottság, arra gondolnak?"

Haszilló Tamás, képviselő:
"Ahhoz képest van módosítás."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Tessék akkor!"

Dr. Borbényi Ilona, képviselő:
"Igen, igen… A kiadott, kiküldött határozat-tervezetbe néhány módosítást javasolnék. A Kulturális Bizottság ülésén erről vita is alakult ki. Tehát majd elmondja mindenki a véleményét. Apró formai hiba, hogy a 139/2012-es számú határozat az 2011-es ugye, csak itt véletlenül került gondolom.
A következő módosítási javaslat…. (megkértek az Ügyrendi Bizottság ülésén, hogy mindenki igyekezzen írásban beadni a javaslatait, hogy a jegyzőkönyv tudja rögzíteni) tehát ahol úgy kezdődik a mondat, illetve folytatódik, hogy „néhai Iván László tanító, helytörténész gyűjteménye a városban maradjon”, oda kérném kiegészítésként, hogy „helytörténész gyűjteménye és más felajánlott gyűjtemények”, mert ugye más gyűjteményekről is van szó, hogy a városban maradjanak.
Az első bekezdés után egy kiegészítő mondatot javasoltam, amin tulajdonképpen a vita kialakult. Az Iván László Helytörténeti Múzeum az eddigi múzeum Kecel Szabadság tér 15 szám alatti épületben működik, annak eddigi anyagát is magába foglalja.
A következő mondaton olyan módosítást javasoltam, hogy a költségvetés elfogadását követően 2012 március 1 napja legyen a foglalkoztatás kezdete[1], ne a munkafeltételek megteremtése után, ami ugye hónapokig elhúzódhat, és azért nagyon hosszadalmas idő, és minél hamarabb lehessen dolgozni, a kuratóriumba olyan javaslatokat, hogy rosszul szerepelt itt alul, hogy a Kuratóriumi Bizottság, az valójában Kulturális Bizottság. Tehát Haszilló Tamás, a Kulturális Bizottság elnöke, illetve mindenkori elnöke is tagja ennek a kuratóriumnak.
Polgár Zoltán neve mellé a „gyűjtőt”, ő is megérdemli, legyen ott ez az elnevezés.
Az utolsó mondatban pedig annyi, hogy ne a közeljövőben írjuk elő a működési engedély megszerzését, mert ez egy törvényben több pontban megfogalmazott elég komplex feladatkör, a közeljövő egyébként sem értelmezhető pontosan, tehát a törvényi feltételek megteremtése után váljon a gyűjtemény muzeális kiállító hellyé."

[1] Miért lett ilyen sürgős ez az intézkedés? Jól látható, hogy a rendszer még nem áll készen a kezdésre, hiszen óriási az összevisszaság, alapvető fontosságú kérdésekben is. A munkafeltételek megteremtése nélkül hogyan  kezdődhet el a munka? Vajon miért épp dr. Borbényi Ilona javasolja ezeket a változtatásokat, különösen ezt a szakmailag megalapozatlan, sürgető módosítást? Bízom abban, hogy nem személyes érdekek miatt…

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Bocsánat, itt feljött szóba még előtte egyik képviselő úrral is beszéltem, hogy mindenféleképpen ez az anyag most bent van a helytörténeti gyűjteményben, tehát amit összeadtak, és már több –nem kritika, hanem gondolom építő bírálat jött az emberek felől, hogy nehogy az legyen, hogy amikor a Városi Könyvtár átadja mondjuk ezt a gyűjteményt, ezt én javaslom, hogy egy nagyon-nagyon komoly leltár előzze meg az átadást, mind a két részről, hogy ne legyen utána vita. Tudjuk azt… meg kell tudni, hogy kik adták be, hogy nehogy szó érje a ház elejét, hogy eltűnt most a gyűjteményből valami, amit beadtak, tehát a vita elkerülése végett teljesen egy korrekt, komoly leltár, és azt is ajánlom, hogy vegyétek fel kamerával, legyen megörökítve minden, hogy mi van ott, és hogy mit ad át az intézmény. Ne legyen ebből vita! Nem tudom ezt, szerintem ezt, gondolom, hogy ezt javasolja mindenki.
Parancsolj!"

Berger József, képviselő:
"Bocsánat, csak egy dolog még amit mondtál, hogy ez így jó, az teljesen jó, annyi, hogy tehát ne csak hogy leltárba legyen véve, meg felvéve, hanem legyen megkérdezve a beadott dolgok tulajdonosaitól, hogy továbbra is szándékukban áll-e a múzeum keretein belül tartani a most jelenleg…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Persze hát akinek a tulajdona, hogyha úgy érzi, hogy esetlegesen nem lesz jó kezekben, akkor az elviheti természetesen, de…"

Berger József, képviselő:
"Igen, csak ezt mindenképp módosítani kell szerintem ami itt bent van, hogy ne automatikusan kerüljön át a..."[2]

[2] Maximálisan jogos ez a felvetés. Sőt általános esetben erről beszélni sem kellene, mert egy ilyen változtatás esetén alapvető követelmény lenne az értékek tulajdonosainak teljes körű tájékoztatása.

Haszilló Ferenc, polgármester:
"De viszont ki tudja igazolni, hogy ki hozta be? Tehát hogy vihetik el, amikor nincs leltár?  És honnan… Odaállíthatok, hogy én vittem be a varrógépet, közben nem igaz."[3]
[3] Ezek szerint akkor semmit nem fognak visszaadni a tulajdonosoknak mondván, hogy nem készült róla megfelelő leltár? A polgármester úr szűk egy perccel korábban ezt mondta: „Tudjuk azt… meg kell tudni, hogy kik adták be, nehogy szó érje a ház elejét”   Nem értem… „tudjuk azt”, „meg kell tudni”, azután pedig nem tudjuk?

Berger József, képviselő:
"Igen, én azért azt gondolom, hogy azért aki… van egy európa-hírű művésznőnk, aki lead egy textil művet…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó, persze B. Boros Ilona... kimondjuk a nevét…"

Berger József, képviselő:
"Nem tartom valószínűnek, hogy azt nem ő készítette."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Természetesen. Csak én arra gondoltam, hogy valami olyan edény, vagy valami… most nem tudhatjuk, hogy tényleg ki hozta be.[4]

Tamás, te is szerettél volna hozzászólni."

[4] Berger József felvetésére végül NEM érkezett válasz, mert a polgármester úr ügyesen kikerülte azt. De vajon hogyan lehet minden következmény nélkül megkerülni egy ilyen alapvető követelményt?

Haszilló Tamás, képviselő:
"Annyi történt, hogy a bizottsági ülés.. nem olyan régen már említettem egy másik napirendi ponttal kapcsolatban, az megelőzte ezt a testületi ülést, és kicsit később is fejeződött be, és így a folyosón már kint álltak a képviselők, és nem csak a keceliek, hanem az imrehegyiek is, és megint az a helyzet alakult ki, ami az egyik zárt ülésen, hogy a intézmény igazgatónője Fenyvesi Betti szeretett volna szót kérni, de annyira kifutottunk már az időből, hogy nem nagyon volt lehetőség meghallgatni, és én azt mondanám neki, hogy itt hogyha van ambíciód, akkor légy szíves mondd el, amit szerettél volna!"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Parancsolj!"

Widnerné Fenyvesi Bernadett, intézményvezető:

"Köszönöm szépen a lehetőséget.
Én igazából így most már a döntés küszöbén egy miértre keresem a választ.
Ha a tényeket végignézzük, akkor ugye nem kell nagy és komoly számítás ahhoz, hogy intézményen belül működtetve egy plusz szakfeladat mindenképpen költséghatékonyabb, mint onnan kiszervezve. Ha csak arra hozok példát, hogy a takarítást a Városi Könyvtár és Művelődési Ház takarítónői a rendes 8 órás munkaidejükön belül, de átcsoportosítva munkáikat végezték az elmúlt sok-sok éven át, vagy hogy a kialakított park, a múzeum kertje mindig minden látogató előtt gondozottan állt rendelkezésre, ez az intézmény dolgozóinak köszönhető. Tehát ez a jövőben valószínű, valamilyen formában, de pluszként fog jelentkezni.
A másik dolog, hogy a legfőbb adományozó Iván Lászlóné, Márti néni, akivel én személyesen beszéltem pénteken délelőtt, ő nekem elmondta, hogy a felajánlást egyetlen feltételhez kötötte és köti a mai napon is, ez pedig, hogy szakember kezébe kerüljön ez az átadandó igen értékes gyűjtemény.[5]
A harmadik dolog, hogy valamikor 1996-ban ez a Múzeum a Városi Könyvtár és Művelődési Ház gondozásában született meg és működött 16 éven keresztül. Ha szakmai szemmel nézzük, akkor azt gondolom, hogy mindenképpen a jövőben is a sikeres munka záloga az lenne, hogy ha az eddigi végzettségük szerint nem szakemberek, nem muzeológusok, de könyvtárosok, akik gondozták, gyarapították ezt a gyűjteményt a jövőben együtt dolgoznának azzal a muzeológussal, történésszel, akinek felvételére most lehetőség nyílik. Ezzel a döntéssel válhatott volna igazán teljessé a városi múzeumnak a működtetése, az ottani régi és új állomány gondozása, és nyilván az a hagyományápoló és helytörténeti munka, aminek alapfeltétele a folytonosság, és hogy az mindenképpen a közösség bevonásával, a közösség érdekében történjen. Tehát a kérdésem mindezen tények tükrében:
Miért kellett kiszervezni az intézmény kereteiből a Városi Múzeumot?
Köszönöm szépen."

[5] Mit tudunk erről a szakemberről? Annyiszor elhangzik különböző fórumokon, hogy most majd szakembert állítanak a helytörténeti gyűjtemény élére. Miért nem hangzik el a neve ennek a bizonyos muzeológusnak? Hogyan érezhetnék biztonságban magukat a gyűjtők egy ilyen összevisszaságban, és hogyan érezhetnék biztonságban magukat Kecel város polgárai, ha a képviselő-testület ennyire zavaros és ad hoc alapon működik?

Haszilló Ferenc, polgármester:


"Erre annyit tudok mondani most, hogy decemberben döntöttünk egyet, és hát nem tudom, miért nem volt az jó.[6] Akkor még úgy döntött a testület, hogy az intézményen belül. Aztán jött egy összevisszaság, és akkor jött egy még egy döntés, szerintem ezt már nem kellene túlragozni, mert akkor még nem 2 fejezete lesz a Facebook-on, hanem 202 fejezete, és semmi értelme nincs ennek most már. Szerintem kapja meg a lehetőséget valaki, és akkor összefogva szépen menjen ez, és 1 év múlva megnézzük, hogy mire halad, hogy s mint. Ezt mondtam. Ez a legtisztább.[7]
Marika parancsolj!"

[6] Azt én sem tudom, hogy miért nem volt jó a decemberi döntés, de hogy miért módosult, azt tudhatjuk. Azért, mert időközben megváltozott a képviselő-testület összetétele. Egyesek jöttek és hozták a szavazatukat, másoktól pedig „megvásárolták” azt...  (ezt az állapotot a polgármester úr úgy definiálja, hogy ”aztán jött egy összevisszaság”) Nos, így jött létre végül az a testület, amely képes volt végre megszavazni ezt a néhányak részéről régóta áhított változtatást.

[7] Vajon tényleg ez a megfelelő válasz egy ilyen több oldalról átgondolt szakmai kérdésfelvetésre?
Kaptunk választ a takarításra, a múzeumkert gondozásra, Iván Lászlóné kérésére…?
Van-e egyáltalán a polgármester úrnak és a képviselő-testületnek megnyugtató válasza ezekre az aggodalmat keltő felvetésekre? Vagy érjük be a polgármester úr azon válaszával, hogy „szerintem ezt már nem kellene túlragozni”?

Ugron Gyuláné, képviselő:

 "Hogy valami integráltan, vagy magában működik, az még nem garancia semmire.
Itt van az ÁMK és az önálló Könyvtár, Művelődési Ház példája. Tehát én könyvtáros voltam az ÁMK idején. Ugyanolyan jól együttműködtünk a kollégákkal, sőt esküszöm, príma kapcsolatom volt velük. Szétszervezték. Betti így örökölte meg az állását. Az miért, mire volt jó?[8] Kérdés… kérdezem én?
Most a gyűjtők így kérték[9], így… teljesítettük a kívánságukat. Miért probléma ez? Köszönöm."[10]

[8] Olyan jó lenne, ha valaki végre adna a képviselő asszonynak egy megnyugtató választ arra, hogy miért szervezték szét az ÁMK-t, mert lassan húsz év után is vérző sebként él a lelkében, és ez úgy tűnik, hogy tartósan hátráltatja a megfontolt munkavégzésben. 

[9] Milyen gyűjtők? Kikről van szó? Miért nem említenek neveket? Vannak egyáltalán olyan gyűjtők, akik ezt kérik? (olyan gyűjtőket ugyanis név szerint tudnánk sorolni, akik nem szeretnék, vagy nem kérték, és erős szkepticizmussal tekintenek erre a változtatásra) Mi alapján hihetnénk abban, hogy a képviselő-testület egyes tagjai nem állítanak valótlant, a saját érdekeik érvényesítése céljából?

[10] Vajon miért hozta fel a képviselő asszony az ÁMK példáját? Mert kapcsolódási pont –bárhogyan is keresem- nincs a két ügy között.
Azt mindenesetre megtudtuk, hogy a képviselő asszony könyvtáros volt… jól működött… szétszervezték… és a jelenlegi igazgató asszony, „Betti így örökölte meg az állását”.

Kedves képviselő asszony! A hozzáértő szakemberek az állásukat nem megörökölni szokták, hanem kiérdemelni. Miért olyan nehéz elismerni azt, hogy valaki a helyén áll, és jó szakember, főleg ha még az idő is igazolja  ezt? Vajon példás ez a  magaviselet, a képviselő asszony részéről?
Derekas dolog volna-e Önről úgy vélekedni, hogy „megörökölte” új állását, a képviselői széket? 
Ez a hozzászólása egyrészt ismét tökéletesen cél nélküli volt, másrészt viszont ismét betöltötte az Ön legfőbb célját, mely a hangulat megrontása, mások lejáratása, a békétlenség megteremtése. Ez sajnálatos.

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Ne is ragozzuk ezt tovább!
Parancsolj Józsi!"

Berger József, képviselő:
"Nem ragozni szeretném, csak egyetlen egy dologról, ami a Kulturális Bizottsági ülésen szóba került még, nem beszéltük, hogy a határozat tervezetben még az is benne van konkrétan, hogy Iván László helytörténeti múzeum néven fog ez a továbbiakban futni. Én azt gondolom, hogy adjuk meg a lehetőséget annak, hogy a nevet énszerintem ne határozat tervezetbe így ad hoc módon módosítsuk, hanem hogyha nevet akarunk módosítani, annak nagyobb fórumot kellene adni. Lehet, ez a későbbiekben Iván László Múzeum, ha úgy döntenek többen, de ne az legyen, hogy most csak mi úgy egy kézfeltevéssel ez megváltoztatjuk.
Tehát ezt ki kellene venni szerintem a határozatból."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Jó.
Akkor ezzel a javaslattal, és a dr. Borbényi Ilona képviselőasszony javaslataival tehát a módosító javaslataival aki egyetért így, akkor kérem, kézfelemeléssel szavazzon!"[11]

[11] És akkor most végül hogy hívják majd a múzeumot? Mikor és kik fognak erről dönteni?

Hatvani Gáborné, Marika:
"Egy pillanat!"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Elnézést. Most már szavazunk, most már…"

Hatvani Gáborné, Marika:

"Ne szavazzatok, mert a Kulturális Bizottsági ülésen itt voltam, és ott is felvetettem, hogy nagyon sok aki beadta az anyagát, hogy miért nem hívjátok őket össze és kérdezitek meg? Mert mindenkinek az a kérdése, hogy mi lesz az ő anyagával? Hogy senki nem tájékoztatja őket. Hát annyit megérdemelnek azok is, akik odaadták a gyűjteményeiket, hogy elmondják nekik…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Marika, ez is egy tájékoztatás most, amit beszélünk.[12] Ez is egy tájékoztatás, ha látják, és utána megkeressük őket. Lekameráznak mindent, mindenki meg lesz keresve[13], akit lehet….
Nem értem meg ezt a…"

[12] Remélem, ezt nem úgy kell értenünk, hogy a gyűjtőknek a televízióból kellene tájékozódniuk a gyűjteményeik további sorsáról…

[13] Várjuk azoknak a gyűjtőknek a jelentkezését, akiket megkeresnek a gyűjteményükkel kapcsolatban.

Hatvani Gáborné, Marika:
"De hát azért… én azért annyit megtennék, hogy akik eddig beadták a gyűjteményeiket és ismertek, de a másikat a Berger Jóska elmondta, tehát hogy az Iván Gyűjtemény, az is a keceli embereknek a gyűjteménye. Tehát hogy azért én nem bántom a tanár bácsit, nem ismertem, nem is bántom, de azért a város… az legyen akkor városi múzeum, vagy bármi, tehát a névváltoztatást is… meg én azoknak az embereknek a kérését mondtam most megint, akiknek ott van a gyűjteményük, hogy legalább annyira tiszteljük meg őket, hogy egy estén összeülni velük és megbeszélni, hogy mi lesz az ő gyűjteményeikkel.[14] Mert most mindenki úgy érzi, hogy most az ő gyűjteménye félre lesz téve vagy ki lesz dobva."

[14] Ez a felvetés immáron a második embertől hangzik el, és ismét NEM érkezett rá válasz.

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Dehogy is…!"

Hatvani Gáborné, Marika:
"…nem tudják, hogy mi lesz vele. Legalább ennyit azért megérdemelnek azok az emberek is, akik eddig fönntartották, illetve a gyűjteményeiket…."

Haszilló Ferenc, polgármester:


"De hát senki sem gondolja Marika komolyan azt, hogy ezt most szét akarja bárki rombolni és azokat a dolgokat, amit eddig behordtak egy helytörténeti gyűjteménybe, vagy egy múzeumba, az most hogyha most egy leltár készül, akkor ezt most ki akarják dobni vagy bármi rosszat akarnak..."[15]

[15] Miért ne gondolhatnának a legrosszabbra, hogyha nem kapnak megfelelő tájékoztatást?

Hatvani Gáborné, Marika:
"Ezért kellene megnyugtatni őket. Nem engem kell megnyugtatni. Őket, akik beadták."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Értem. Jó."

Hatvani Gáborné, Marika:
"Ott van például B. Boros Ilona is. Tudom, hogy el szeretné vinni az anyagát. Tudom, hogy írtak nektek leveleket. Tehát adjátok már meg ezt a tiszteletet ezeknek az embereknek!"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Nem írtak, nem írtak… nem tudok róla.
Jó. Oké.
Akkor a módosításokkal aki megszavazza a határozat tervezetet, az kérem, kézfelemeléssel szavazzon!"

Haszilló Tamás:
"A módosításokkal?"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"A módosításokkal, és a Józsi módosítással. Igen.


Köszönöm.
Aki nem?
 
Kettő nem.
Aki tartózkodik?
Kettő nem, és akkor így…"

Herczeg Imre, képviselő:


"Kérhetem még, hogy legyen név szerinti szavazás, és a jegyzőkönyvben szerepeljen, hogy ki hogy szavazott?"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Természetesen."

Herczeg Imre, képviselő:
"Akkor kérném szépen, hogy név szerint szavazzunk ebben."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Tehát akkor Berger József és Herczeg Imre nemmel szavaz ezekre a módosításokra, és akkor a többi képviselő viszont igennel."[16]

[16] Ez a bejelentés nem egészen tűnik hivatalos név szerinti szavazásnak… De más probléma is volt (következő lábjegyzet), ami miatt kimondhatjuk, hogy ez a szavazás teljességgel szabálytalan, szakmailag pedig talán még súlyosabb jelzőkkel is lehetne illetni.

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Akkor a következő: Városi Könyvtár és Művelődési ház alapító okiratának módosítása. Akkor most értünk oda, hogy emiatt kell végül is a módosítást elvégeznünk, hogy szakfeladatként működik, önkormányzati szakfeladatként ez a gyűjtemény.
Tessék Tamás, Kulturális Bizottság, akkor most légy szíves!"

Haszilló Tamás, képviselő:
"Elfogadásra javasolja…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó.
Aki a módosításokkal akkor ezek után egyetért, az kérem, kézfelemeléssel szavazzon!
Aki nem ért egyet?
Egy nem.
Aki tartózkodik?
És egy tartózkodással.

Akkor elfogadta a képviselő-testület.

-------------------------------------------------

Következő napirendi pont a Városi Könyvtár és Művelődési Ház Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása. Az alapító okiratot módosítottuk, akkor az SZMSZ-t is módosítjuk, módosítani kell. Ezt is a Kulturális Bizottság tárgyalta."

Haszilló Tamás, képviselő:
"Igen, tárgyalta és elfogadásra javasolta."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Aki elfogadja a határozat-tervezetet, az kérem kézfelemeléssel szavazzon!
Jó, köszönöm.
Aki nem?
Egy nem, és akkor egy tartózkodással a képviselő-testület többsége elfogadta ezt a napirendi javaslatot.

-------------------------------------------------

Következő napirendi pont: önkéntes tűzoltó köztestület önkormányzati tűzoltósággá alakítása…"

-------------------------------------------------

(00:59:20-01:01:00)

Haszilló Tamás, képviselő:

"Bocsánat… Ha jól tudom, akkor ha név szerinti szavazás van, és valaki kéri, akkor azt először meg kell szavaznunk. És még[17] egy dolgot szeretnék mondani, hogy nekem ez kapóra is jönne, hogyha megszavaznánk, mert én inkább tartózkodnék."

[17] Ezen a ponton az egyik képviselő asszony hangos „jaj” sóhaja hallható a háttérben, mellyel nem tudom, hogy pontosan mit szeretett volna kifejezni… Mindenesetre az gondolom, hogy a képviselő asszony nyilvánvalóan nem a sóhajtozásért kapja a juttatását, ellenben ha tájékozódna a Szervezeti és Működési Szabályzatban, -ami egyébként munkavégzésének alapját adja-, akkor minden bizonnyal tudná, hogy Haszilló Tamás képviselő úr felvetése szabályos és jogos. (egységes SZMSZ 30.§.(3) pont) A kérdés inkább az, hogy a képviselő-testület többi tagjának ez a szabálytalanság miért nem tűnt fel?!

Haszilló Ferenc, polgármester:
(nevetve) "De most…"

Haszilló Tamás, képviselő:
"Megmondom, hogy miért, énnekem az eredeti, a decemberi az sokkal jobban tetszik, hogy intézményen belül van, de ahogy a közmeghallgatáson mondtam, én most már nagyon fontosnak tartanám, hogy valóban elinduljon a munka, és a két döntés között én azt gondolom, hogy ha csak ennyi a különbség, és azért oké, nem kevés, de ez fölülírja azt, hogy végre a munka kezdődjék. Jó?
Úgyhogy akkor én arra kérek mindenkit, hogy először akkor szavazzuk meg azt… vagy nem én, hanem majd aki vezeti az ülést, hogy először a név szerinti szavazásról szavazzunk, hogy név szerinti szavazás legyen, és akkor kérem, hogy újra szavazzunk."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jóó.
Akkor az Iván László Helytörténeti Gyűjtemény elhelyezésével kapcsolatos határozat módosításával kapcsolatban aki arra szavaz, hogy név szerinti szavazás legyen, kérem szépen, az tegye fel a kezét. Hát legyen![18]
Jó?"
[18] „Hát legyen”?! Mi ez a hozzáállás? Számomra ez mélységesen megdöbbentő és érthetetlen. A polgármester úr először kineveti a képviselő urat, majd amikor rájön, hogy az szabályos dolgot kért, egykedvű kegyességgel mégiscsak „megengedi”, hogy a szavazás szabályos legyen?
(Egyébként a szavazás így sem volt szabályos, ugyanis az egységes SZMSZ 30.§. (3) pontja szerint a névszerinti szavazás megszavazása után a jegyzőnek kell felolvasnia a képviselők nevét -névsor szerint-, akik "igen", "nem", "tartózkodom" nyilatkozattal szavaznak. A jegyző a szavazatokat a névsoron feltünteti és azt - a szavazatok összeszámlálása után - átadja a polgármesternek, aki kihirdeti az eredményt.”) Tehát ez lett volna a szavazás hivatalos módja. A polgármester csak eredményt hirdet, nem ő vezeti a szavazást. 

Haszilló Tamás, képviselő:
"Hát ez a módja. Tehát ha van SZMSZ-ünk, akkor csináljuk így…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Akkor menjünk így sorba!"

Dr. Borbényi Ilona, képviselő:
"Igen, a módosításokat elfogadom."

Hortobágyiné Németh Tünde, képviselő:
"Igen, elfogadom."

Farkas László, képviselő:
"Elfogadom."

Herczeg Imre, képviselő:
"Nemmel szavaztam."

Dr. Beke József:
"Igen, elfogadom."

Haszilló Tamás, képviselő:
"Tartózkodom."

Berger József, képviselő:
"Nem."

Ugron Gyuláné, képviselő:
"Igen."

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Igen, elfogadom."





forrás: a képviselő-testületi ülésről készített kép- és hangfelvétel

2012. február 16., csütörtök

Közmeghallgatás, Hóhelyzet, 2012.02.15


Itt a tavasz, a hóveszély szerencsére elmúlt, ennek ellenére tanulságos átolvasni polgármesterünk összegzését a múlt tél megpróbáltatásairól.

Haszilló Ferenc, polgármester:

"Most ahogy kinéz az ember az ablakon, már nem sokat látok, de azért még látom a havat, és följön szóba biztos majd, hogy az utak milyen állapotban vannak, és hogy mit tesz az önkormányzat ezekben a helyzetekben. Hát itt a szolgáltató udvar emberei, a Borbényi Lajosék tartják ezt a frontot, itt van a Kertészeti Kft. –nek egy traktora, van a Szolgáltató udvarnak külön egy traktora, akkor van az a nagy Unimog gép, és van egy kicsi Rába 15-ös traktorunk, amivel a járdákat szokták takarítani. Természetesen ez olyan, mint amikor volt a hatalmas eső 2 évvel ezelőtt, folyamatosan esett és hát rengetegen hívtak, hogy hát valamit csináljak, mert áll a víz a pincében. Hát az ember nem sok mindent tud… próbál segíteni, szól a tűzoltóknak, ezt-azt, de igazából azt sem lehet kisszivattyúzni. Tehát a talajvízzel nem tudunk mit kezdeni. Ha rengeteg hó esik, az ember próbálja ellátni a feladatát maximálisan, tehát a legkönnyebb úgymond kritikával élni, és legkönnyebb mondjuk a legnagyobb hóesésben egy fotót készíteni és föltenni mondjuk a honlapra vagy valahová, és ezzel lehet esetlegesen irritálni az embereket hogy itt az önkormányzat nem tesz meg mindent azért, hogy a városban tiszták legyenek az utak, és gyorsabban fel legyen takarítva minden, de éppen pont az iskolás bálban[1] voltam és odajött hozzám a Solti Kálmán igazgató úr és az mondja, hogy Kiskőrösről jön át[2], de ugyanez megtörtént egy császártöltési illetővel is, hogy Kecelen nagyon szépen, -ezt idézőjelben mondom, hogy nagyon szépen-, de legalábbis látták azt, hogy szinte legtöbb utca, nagy százalékban az utcák azért el lettek takarítva, annak ellenére, hogy itt a Lajosék nincsenek még 10-en sem, és az Avar tértől a buszpályaudvarig, tehát folyamatosan ráesik a hó, mindig nem tudunk mindenhol ott lenni. Jönnek kritikák, hogy miért nem szélesebben túrják el az utat. Ha szélesebben túrják el, akkor a másik mondja, hogy minek kell olyan szélesen eltúrni, mert akkor mennyi benzin fogy, hogyha keskenyen túrjuk el, akkor miért nem szélesebben, mert hát nem bír eljárni a két autó… Higgyék el, és hogy a lakosság felé sok bejelentés volt, akik nekem is szóltak, mindenki felé visszajeleztünk, és akik tanyán is éltek, mindenkinek megpróbáltuk a helyzetét valahogy segíteni."

[1] Az iskolás bálról talán inkább jobb lenne mélyen hallgatnunk. A város szégyene volt, hogy csak bokáig érő hóban lehetett megközelíteni a bál helyszínét. Egyetlen út sem volt eltakarítva a művelődési ház és az iskola egész környékén. 

[2] Én is beszéltem erről az igazgató úrral. Nekem azt mondta, hogy a Kecel-Kiskőrös közötti út szörnyűséges. Magáról Kecel városról nem beszélt, és nem is beszélhetett, mert nem volt miről. Hókotrót nem láttuk a bál időpontjában, azt azonban volt szerencsém saját szememmel látni, amikor az igazgató úr feleségével elhagyta a bál helyszínét. Próbáltak utat találni az gépjárművükig, nem sok sikerrel. Végül átvágtak a havon. 

Rendben van, hogy nem győzzük az utak takarítását, olykor megtörténhet, csak ne állítsunk valótlan dolgokat!


"Jöttek be például a kisebbség részéről is és a magyarok részéről is, hogy ebben az időben megfagynak szinte, hogy nincs fájuk, sok probléma van. Hogyan segítsünk ilyenkor? Na most összeültünk itt a jegyző asszonnyal, a Judittal, aljegyzővel, illetve a családsegítő szolgálat tagjaival, a Grúber Karcsi is ebben segített, és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatásból egy közel 300 ezer Ft-os összeget tettünk abba a keretbe, hogy vásároltunk durván egy 100 mázsa fát, és ezt a 100 mázsa fát hát megint osszuk el ugye. Most ez is, hogy kik kapják ezt a 100 mázsa fát. Tehát általában úgy döntöttek, akik ezt átnézték, a gyermekvédelmisek, hogy azok a 3-4-5 nagycsaládos, nagycsaládosok kapták, akik legjobban rászorultak, tehát akikhez kimentek a Karcsiék, megnézték a helyzetet, hogy milyen életkörülmények között élnek, tényleg van-e fájuk, hogy s mint… és akkor ezekhez vittek ki természetesen hát mindig utána lehetne itt 200 családnak is adni, de hát van egy keret… miért 5 mázsát vittünk 20 családnak, vagy 4-5 mázsát 25 családnak, lehetett volna 1 mázsát 100 családnak… tehát ahogy tudott az ember ezekből a tartalékokból, vagy ezekből a keretekből, akiknek a legfontosabb volt, azoknak segítettünk.
A hótúrásra visszatérve köszönöm a Szőlőfürtnek is a segítségét. A traktorokkal ők minden évben szoktak segíteni, és ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy valahogy rend legyen a városban az ilyen helyzetekben, amikor ennyi hó leesik."



2012. február 15., szerda

Közmeghallgatás, 2012.02.15., részlet


Haszilló Ferenc, polgármester:
(00:20:30-00:22:47)


"Akkor a költségvetésben van egy fontos rész, amiben döntött a képviselő-testület, csak annyi, hogy 1996 óta működik egy helytörténeti gyűjtemény Kecelen, és ezt még az elődömék indították el, és hát szerintem most már 15 év óta igazából olyan óriási változások ebben az anyagban nem voltak[1], és a testület többsége, 9-ből 6-an azt szavazták, hogy legyen ez most önkormányzati szakfeladatot ellátó rész, ellátó múzeum, és hát… nem múzeum, hanem helytörténeti gyűjtemény. És itt egy alkalmazottat fogunk fölvenni, aki leltárt fog készíteni, és azért léptünk itt most már, mert kellett ebben lépni úgy látom, eléggé húzódott ez a dolog[2], hogy úgyis azt mondják, hogy nem történik semmi, hogy az Iván Laci bácsi, szegény, aki posztumusz díszpolgár, aki meghalt, annak van egy kiváló gyűjteménye, ugyanígy a Koszta Sanyi bácsinak is, és ezeket a gyűjteményeket nem szerettük volna, hogyha akár elviszik Kecskemétre vagy Kiskunhalasra[3], és természetesen, hogyha ilyen lehetőséget adunk a keceli hagyatékok megmentésére ezt ingyen bérmentve ezek a családok odaadják, és ennek a leltározása, ennek a felmérését szeretnénk a következő évben ellátni, és az igazgató asszony, Fenyvesi Bernadett hozott be egy költségvetést ezzel kapcsolatban, amelyet a testület elfogadott, amelyet a Lajosékkal, a Borbényi Lajos adott meg, és tehát itt szakfeladatként fog működni a múzeum, remélem, hogy rendezvényeket is tartanak, remélem, hogy ötletek is lesznek[4], itt sok olyan gondolat felmerült már, hogy feldobjuk-e ezt, hogy valamit csináljunk, és egy év múlva ezt átvizsgáljuk ezt a dolgot, és remélem, hogy jól fog működni."

[1] Ez igaz? És ha igaz, akkor volt arra meghatározott és kiadott központi stratégia, hogy milyen változások kellenének?

[2] Azért húzódott el a dolog, mert az eddigi képviselő-testület nem látta indokoltnak ezt a változtatást.

[3] Mi alapján állítja ezt a polgármester úr? Ki mondta, hogy elviszi Kecskemétre vagy Kiskunhalasra  gyűjteményét? És ha mondta, miért mondta? Személyes okok miatt? Mégis mekkora értékű gyűjteményről van szó? Ez az indok megalapozatlan és nevetséges.  
Tudomásom szerint Iván László életében kapta meg a díszpolgári címet, akkor mitől posztumusz?

[4] Még nincsenek ötletek? Nem a váltás előtt illett volna előállni az ötletekkel? Ha nem voltak konkrét ötletek, akkor vajon mi alapján mondott igent a képviselő-testület a váltásra?

Hatvani Gáborné Marika:
(1:38:44-1:40:19)
"Elnézést, hogy megint szót kérek, és nem csak a magam nevében, hanem többen megszólítottak, megkérdezték, hogy tudom-e arra a választ, hogy a Bettitől miért lett elvéve a múzeum? Én megmondtam őszintén, nem voltam itt a testületin, tehát halvány fogalmam nincs, hogy mi történt, hogy történt, de a Bettiék a stábjával együtt nagyon szorgalmasan dolgoznak és nagyon jó munkát végeztek, és a múzeumban voltak rendezvények, múzeumkerti esték, tehát nem kell sorolni, mert aki itt él az tudja, és nem tudjuk, hogy mi az oka, hogy a Bettitől ez el lett véve, mert én úgy gondolom, hogy ha eddig belefért a munkájukba, akkor ezután is belefér, de most már megtudtam azt is, hogy ki kerül a helyére, vagy ki lett javasolva, de nem tudtam eddig, hogy ki lett javasolva. De én megkérdőjelezem azt -lehet, hogy ezért megköveznek-, hogy egyáltalán akit oda fölvettünk, annak van-e erre szakképesítése? Vagy megvan-e hozzá a bizonyítványa?[5]

[5] Erre a kérdésre senki nem  adott választ !!!

(Haszilló Ferenc, polgármester: "Még nincs fölvéve senki. Még nincs szerződés írva…")

…Egy pillanat hadd fejezzem be, utána a választ úgyis… mert erre nem csak én vagyok kíváncsi…
Hogy egyáltalán ugye a plusz pénz… és mindig arról van szó, hogy takarékoskodjunk. Most erre még plusz kiadni pénzeket. Örültünk, meg az is nagy vita volt, mikor az egyházi iskolát… hogy legyen-e vagy ne legyen, hát az nagyon nagy port kavart. Én úgy érzem legalábbis, hogy jól döntött akkor a testület, én szeretném, ha ebben is jó döntést hozna a testület."


Haszilló Ferenc, polgármester:
"Jó. Akkor inkább először csak megkérdezem a Kiss Csabát és utána én kiegészítem ezeket a gondolatokat. Köszönöm, hogy felvetetted, mert… akkor beszéljünk róla! Tessék Csaba!"


Kiss Csaba, éremgyűjtő:
(1:40:32-1:43:22)

"Jó napot kívánok, üdvözlök mindenkit!
Ez a múzeum kérdés ez egy magánkezdeményezésre indult be. Ez valójában úgy indult, hogy nagy horderejű és terjedelmű, Kecellel, kizárólag Kecellel kapcsolatos magángyűjtemények, mondhatom azt, hogy kerültek előtérbe, amiknek az elhelyezése kérdőjeles volt, ugyanis itt a tulajdonosok vagy mondhatom úgy, hogy akár az örökösök is más városoknak, Kecskemétnek, Kiskunhalasnak szerették volna felajánlani, egyéb régmúltból szerzett sérelmeik miatt ezeket a hagyatékokat.[6]
Én megkerestem Kecel város vezetését és a segítségét kértem abban, hogy ezeket a Kecellel kapcsolatos tárgyakat, levéltári kutatásokat, amik irgalmatlan mennyiséget képviselnek, hogy ezeknek az itt tartására vagy itt tartásában kértem a városvezetés segítségét. Na most az esetleges adományozóknak a fő feltétele ezekkel az adományokkal kapcsolatban az volt elsősorban, hogy ezek a tárgyak megfelelő módon legyenek kezelve, szakember kezelje őket, olyan, aki akár a levéltári kutatási munkában, akár a történelmi, tehát a történész végzettséggel kapcsolatban teljes mértékben a helyén van. Tehát én azt gondolom, hogy mindamellett, hogy a képviselőket és a polgármester urat is tájékoztattam, és volt olyan képviselő is, aki személyesen is fölmérte ezeket az adományokat[7]… mondhatom azt, hogy itt nem kis dolgokról van szó, Kecel életében nem kis dolgokról van szó, a legnagyobb balgaság lenne ezeket hagyni elveszni, más múzeumoknak az ékévé tenni, miközben ez mi is megtehetnénk. Ezeket az adományokat teljesen ingyen a rendelkezésünkre bocsátanák, a város rendelkezésére bocsátanák az adományozók, és én azt gondolom, hogy a kérésük az, hogy egy független szakember[8] által irányított intézmény keretei közé legyenek berakva. Én azt gondolom, hogy nem túl nagy kérés azokkal szemben, akik az általuk évek alatt összegyűjtött dolgokat fölajánlanák ingyen és bérmentve a város részére."

[6] Tudjuk, hogy kik  ezek a tulajdonosok/örökösök, és hogy mik ezek a sérelmek? Vagy megint csak dobálózunk szavakkal? 

[7] Ki volt ez a képviselő? Miért olyan titkos a „felmérés” eredménye? Honnan tudjuk, hogy az új rendszerben mekkora érték-mennyiséggel fog gazdagodni a múzeumunk? Vagy legyen elég annyi,  hogy „nem kis dolgokról van szó”?   

[8] „Független szakember”? Miről beszélünk?! Mitől és kitől független az alkalmazandó szakember? 

Haszilló Ferenc, polgármester:
(1:43:25-1:44:05)
"Én annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a Bettitől, hogy tehát ez a szó, hogy „el lett véve”… a Bettivel beszéltük, hogy ugyanazok a rendezvények, hogy minden ugyanúgy működjön, ő adjon egy rendezvénytervet, éves tervet szépen ugyanúgy megy a 18 évesek köszöntése, a sütések, a meggyfesztivál[9], ugyanúgy igénybe veszi a könyvtár ezt a területet, itt kimondottan a múzeummal kapcsolatos döntés lett így, hogy valaki szakember készítsen egy leltárt, és azt kérték például az Ivánék, hogy ha lehet, akkor ezt egy független ember készítse el. Erről szólt a történet Csaba, nem? Tehát itt nincs kivéve a Betti. Ugyanúgy használ mindent. Magát a múzeumot szakember csinálja."

[9] Véleményem szerint ez csupán elvi felvetés, mely a gyakorlatban működésképtelen. (De szerintem ezt  a polgármester úr jobban tudja, mint én.) Vagyis attól tartok, hogy nem csak pénzt és egy tisztességes vezetőt egy odaszánt csapattal, hanem néhány egyedülállóan színes rendezvényt is elveszít kisvárosunk ezzel a döntéssel. A múzeum nem része a Művelődési Háznak, ha jól értelmezem, akkor a kuli munkát végezze el továbbra is a Művelődési Ház. A szakember mit csinál?

Kiss Csaba, éremgyűjtő:
"Itt nem csak az Ivánékról van szó. Én azt gondolom, hogy minden adományozóval szemben az a tisztességes[10], ha egy szakembert[11] állítunk ennek az ügynek az élére."

[10] Tehát eddig tisztességtelenek voltunk és tisztességtelen emberek dolgoztak a múzeumban, ha jól értelmezem. Ha gyűjtöm a madártojásokat, ornitológus szakember leszek? Kiss Csaba mióta állít másokkal együtt ennek az ügynek élére „szakembert”?

[11] Annyiszor elhangzik ez a „szakember” szó... Kíváncsi lennék, hogy mitől nevezhetjük Benyák urat szakembernek? Milyen diplomája van? Helyesebben… milyen iskolát végzett el? Pályázat nem lett kiírva? Muzeológus, ha már minden áron szakember kell? Talán politikai alku eredménye az állítólagos szakember?

Haszilló Ferenc, polgármester:
(1:44:16-1:44:50)
"Azt is elmondtam az elmúlt testületi ülésen, amikor így döntöttünk, hogy ha ez nem úgy működik ahogy kéne, tehát tényleg nem lesz pozitív változás, akkor én leszek az az első ember, aki azt mondom, hogy változtassunk rajta. De viszont, de viszont nem tudom, hogy miért olyan nagy felháborodást keltő dolog az, hogy ha valaki lehetőséget kap, és bebizonyíthatja azt, hogy ő is értékes[12], és jót akar tenni a városnak, és ért hozzá?
Tessék! Józsi parancsolj!"

[12] Benyák úron kívül még elég sokan szeretnék bebizonyítani ezt. Ehhez viszont nem feltétlenül szükséges múzeumvezetői poszt, elegendő csupán a tisztességes élet is. Szerződés nincs aláírva, de a polgármester már tudja ki az „értékes” ember.

dr. Beke József, képviselő:
(1:44:52-1:50:00
"Beke József vagyok, egy pár szóval ehhez a témához én is szeretnék hozzászólni, mert a Csabával mi kezdettől fogva ebben a dologban egyeztettünk, beszélgettünk erről. Én azt gondolom, hogy ebben az ügyben a legnagyobb baj az, hogy emberek megindították a hadoszlopaikat, mielőtt mindent tudtak volna erről az egész dologról. Visszamennék picit talán a kezdetekhez. Ugye valamikor, nem tudom, melyik évben lehet, hogy valaki meg tudja mondani, megalakult a múzeum, ami ugye nevében múzeum, egyébként jogállása szerint meg valami más megnevezést kaphat. Na most amikor ez létrejött, ugye az akkori helyi médiában megjelent a felhívás, hogy akinek olyan gyűjteménye, tárgya, bármilyen régi időkből származó emléke van, ami megőrzésre érdemes, kiállításra érdemes, az odaajándékozhatja a múzeumnak. Nagyon sok gyűjtemény, dokumentum, egyéb be is került ebbe a múzeumba, tehát hangsúlyoznám, régi időkről van szó, és az idők során egy része úgy tűnt, hogy eltűnt onnan. Számos felelőse volt a múzeumnak. Tehát végképp nem a Fenyvesi Bernadett felelősségét akarta senki ezzel mondani, meg nem is mi találtuk ki ezt a bizonyos eltűnést, ugyan nem lett ez leellenőrizve, de valakik úgy tapasztalták, hogy az általuk adományozott dolgok már nem föllelhetők a múzeumban[13]. Ez ugye szépen elszivárgott a köztudatban, és azok a gyűjtők, gyűjtemények tulajdonosai, esetleges potenciális fölajánlók, akik ugye átadnák szívesen, ezek részéről jött egy olyan igény, hogy legyen ennek a bizonyos közgyűjteménynek egy kuratóriuma, vagy egy olyan felelős testület, aki az adományozott anyagot átveszi, leltározza, dokumentálja és a továbbiakban kezeli. A beszélgetések során az is szóba került, hogy ugye a keceli monográfia, ami egy európai hírű helytörténeti munka, ez valamikor a 70-es években lezárult, és adott esetben akár folytatni is lehetne ezt a történelem folyamot, de nyilván ugye annak idején, a pártállami időkben össze lehetett központi szóval egy olyan stábot állítani, akik ezt megcsinálták. Senki előtt nem kétséges gondolom, hogy iszonyatos munka, és ami ezzel jár iszonyatos költség egy ilyen anyagnak az összeállítása, gondozása, esetleg kiadása. Tehát ez is szóba került, hogy esetleg ezt is lehetne folytatni[14], ugye az anyag rendelkezésre áll, amit az Iván Laci bácsi és más gyűjtők összegyűjtöttek, rendszereztek, de ezt akkor is fel kell dolgozni. Ehhez kellett találni egy lehetőleg keceli olyan személyt, akinek erre képesítése, és ilyen munka végzésében gyakorlata van. Tehát ezek voltak azok az előzmények amiknek a talaján eljutottunk idáig. És ugye jött ez a bizonyos igény, hogy legyen valamilyen önálló intézmény[15], nyilván azt már a pénzügyeseknek kell végiggondolni, áttanulmányozni, hogy milyen formában valósítható meg ez. Na most ez is elkezdődött. Na most hogy valakik a műv.ház vezetője ellenni személyes támadásnak vették ezt a dolgot, ezt sajnálom, mert végképp nem volt sem ilyen szándék, sem ebbe az irányba való cselekedet, tehát csak azt szeretnénk, illetve szeretnék az adományozók, meg mi, akik támogatjuk ezt a dolgot, akik lokálpatriótának érezzük magunkat, és fontos nekünk az, hogy a keceli múlt emlékeit, dokumentumait megőrizzük, esetleg feldolgozzuk, ebből kihozzunk valamilyen kiadványt, tehát ez a fontos nekünk, ennek szeretnénk megtalálni a megfelelő módját, és ez az egész történet erről szólt addig, amíg valakik ki nem bogozták, hogy ki a jelölt, és ez a jelölt politikailag vagy az ő szájuk íze szerint nem alkalmas arra, vagy nem juthat pozícióba. Sajnálom ezt, tehát itt színtisztán, mindenféle pártérdektől függetlenül csak olyan valakit szerettünk volna találni, aki ezt tudja csinálni ezt a munkát, illetve olyan szervezeti formát, ami a potenciális adományozók igényinek megfelel. Erről van szó. Ebből lett egy nagy kalamajka… sajnálom.[16]
Köszönöm szépen a figyelmet."

[13] Ha nem ellenőrizték le, akkor milyen alapon hoznak fel egyáltalán egy ilyen súlyos vádat?! Nem beszélve arról, hogy először az igazgató asszony becsületét próbálták bemocskolni… s az nem félreértés volt, hanem szándékos mellébeszélés, hogy mindenki úgy értse, ahogy akarja. Véleményem szerint ilyen esetben egy „bocsi” nem elég.
Mellesleg ha utánajártak volna, hogy pontosan mi történt a múzeum "eltűnt értékeivel", akkor minden bizonnyal nehezebb lett volna felbujtható, részinformációval rendelkező személyeket találni. Tehát ez is a sötét koncepció része.

[14] És fogják folytatni? Mi a következő lépés? Megint nincsenek konkrétumok!

[15] Az előzőleg felsorolt tervek egyikének sem alapfeltétele az, hogy a múzeum önálló intézmény legyen!

[16] Beke József úr józan ember hírében áll, de most valaki nagyon félrevezette. Aki elhiszi azt, hogy egy ilyen –vezetői posztra első  ránézésre is alkalmatlan– társaságot mindenféle politikai és egyéb érdektől mentesen állítanak a frontra, arról legjobb esetben is azt kell feltételeznünk, hogy annyira jóhiszemű, hogy már szinte naiv.

Haszilló Ferenc, polgármester:
"Köszönöm szépen. Józsival teljesen egyetértek. Tehát ne értsétek félre ezt a témát! Ez abszolút nem az igazgatóasszony felé való támadás vagy ilyesmi. Ugyanúgy együtt akarunk dolgozni ott, ahogy eddig is volt, tehát nincs itt ilyen semmi probléma."

Hatvani Gáborné Marika:
"Ennek nagyon örülök, de a pénzkérdés még mindig…"

Haszilló Ferenc, polgármester:
(1:50:20-1:54:06)
"Jó, pénzt mondom. Csak egy pillanat Tamás, és adom neked a szót.
Tehát ha már akkor nyilvános, nyilvános. Az igazgató asszony hozta be a költségvetést, amit megszavaztunk.[17] Akkor is kérdezné mindenki, hogyha mondjuk az igazgató asszony csinálná ezt az egészet tovább? Akkor is megkérdeznék? Biztos? Jó! Rendben van. Oké. Mert itt van egy 122 ezer Ft-os múzeumi közművelődési szakember bruttó fizetése, tehát egy durván 80 ezer Ft-os fizetéses állás, aminek az összes költsége itt az önkéntes biztosítási befizetés, itt a nyugdíjbiztosítási járulék, egészségbiztosítási járulék, stb. ez 1.560.000 Ft plusz a járulékokkal  406.780 Ft, tehát durván 2 millió Ft egy évre a bér plusz a költségek. Na most itt van, hogy fölmegy mondjuk 6 millió Ft-ig is az egész, hogy miért megy föl 6 millió Ft-ig? Azért megy föl 6 millió Ft-ig, mert itt dologi kiadásokat tervezett be az igazgató asszony, mert itt nincs fűtés például. Itt van egy 740 ezer Ft +ÁFA nagy értékű tárgyi eszköz, fali kazán, amit beterveztek erre a fűtéskorszerűsítésre, de ezt már 200 ezer Ft-ért megoldja például az egyik vállalkozó, és azt mondta, hogy fölajánlásában beszereli ezt, tehát ez mondjuk itt már egyből megmarad egy kis pénz. Akkor maga a költsége, telefonköltség volt 114 ezer Ft, ami eleve volt. Gázenergia szolgáltatás 200 ezer Ft van ide betervezve, és természetesen itt még beterveztek villamos energia szolgáltatást, az áramfogyasztást 120 ezer Ft-ot, víz és csatornadíjakat 35 ezer Ft-ot, egyéb üzemeltetési szolgáltatást, 100 ezer Ft, és az egésznek a forgalmi adója 880 ezer Ft (27%-os ÁFÁ-val), és van a karbantartás –ez durván már 2 millió Ft, akkor már 4-nél járunk- és van a karbantartás, kisjavítás, a mellékelt ajánlat szerint, amibe betervezték a festést, ami ide írták, 856 ezer Ft, falak javítása, ablaknyitás, nyílászárók festése, lábazat festése, polcrendszer kialakítása, udvarra favázas szín, fűtésszigetelés, és itt ez durván 2,5 millió Ft-os tételek, amit nem kötelező elkölteni, tehát ez ’96-ban, ahogy kezdtem, 1996-ban indult ez a hagyománytörténeti… mondhatjuk, hogy múzeum jelleg, és azóta, 15 év óta erre költeni nem költöttek. Tehát most ha úgy nézzük 15 évre is le lehetne bontani, 2 és fél millió Ft-os festést meg ezt az költenének rá, és nem biztos, hogy ebben az évben, lehet, hogy ez 3 év alatt menne rá, akkor is 15-tel osszuk el a 2,5 millió Ft-ot, akkor még 100 ezer Ft-sem, vagy jó 100 ezer Ft lenne éves szinten amit ráköltünk, de hát itt ha rendezvények lesznek, vagy ilyeneket is terveznek, ahogy mondják, akkor akár egy kis pogácsa vagy egy kis üdítő vagy egy kis víz, tehát ezek is benne vannak ebben a dologban.  Így lett ilyen sok, tehát fűtéskorszerűsítéssel, és amit elsoroltam, emiatt van ez. Tehát igazából a bér az, ami 2 millió Ft-tal több egy évben az összes költséggel együtt. Tehát remélem ez így megnyugtat. Ez nem minden évben van ez, ez csak most ebben az első egyedi évben lenne ez, hogy kicsit földobnánk a múzeumot, remélem, hogy így lesz, és 1 év múlva is azt mondjuk, hogy megérte. Bízom benne."


Haszilló Tamás, képviselő:
(1:54:10-1:58:36)

"Köszönöm szépen a szót.
Kicsit a Józsihoz szeretnék kapcsolódni, Beke József képviselő társamhoz. Egy zárt ülésen beszélgettünk erről, vitattuk meg ezt a kérdést, és mivel zárt ülés, ezért az emberek nem kaptak megfelelő információt, nyilván nem tudhatják, hogy a mondatok hogyan zajlódtak, vagy hogyan fogalmazódtak ott meg. Azért kértem most egy kis szót, hogy erről nagyjából tájékoztassak mindenkit, mert utána tulajdonképpen azzal a központi figurával, Kiss Csabival vettem föl a kapcsolatot, a zárt ülés után, aki tényleg az egész... rengeteg energiát belefektetve, mindenkivel, a képviselő-testület minden tagját megkeresve, a gyűjtőkkel tartva a kapcsolatot, gyakorlatilag én általam is azt mondom, hogy egy remek kezdeményezésnek állt az élére.[18] Azt gondolom, hogy esetleg lehetséges, hogy a település jelentős részénél nem teljesen világos az, hogy min folyt tulajdonképpen a vita. Ahogy a Józsi, Beke József képviselőtársam is elmondta, hogy az, hogy ez egy remek kezdeményezés, azzal gyakorlatilag mindenki egyetértett a képviselő testületben, hiszen a januári döntéskor, amikor még arról beszéltünk, hogy az intézményen belül egy szakmai grénum által, a szakmai kérdésekben döntést hozó grénum által irányítottan zajlik majd ez a gyűjteménynek a leltárba vétele, majd annak a gondozása, akkor abban mindenki egyet értett. Mindösszesen annyi történt most az én véleményem szerint, hogy egy hónappal később, vagy közel egy hónappal később arról folyt a vita, hogy tulajdonképpen ezt az intézmény keretein belül, vagy pedig egy mint később kiderült egy szakági –mi a pontos megnevezés?- egy szakfeladat ellátó külön ágazatként valósulna ez meg. Nyilván ezen a zárt ülésen személyek nevei is elhangoztak, és ezekben azt gondolom, hogy az égvilágon semmi különbség nem volt. Nagyjából mindenki ugyanúgy képzeli el, a kérdés az az ugye, hogy nagyon-nagyon leegyszerűsítve a kérdést, hogy ugye most az történik –ahogy a polgármester úr mondta- hogy egy külön szakági feladatként ellátandó feladatot ezt egy évig megnézzük, hogy külön működik-e, és hogyha nem, akkor rakjuk vissza, hárman voltunk azok, és én is azok közé tartoztam, aki meg azt mondta, hogy akár ezt fordítva is meg lehetne, próbáljuk meg egy évig bent tartani, és hogyha nem működik, akkor kifelé… de csak hogy rövidre zárjam a vitát, nem arról van szó, hogy két rossz döntést ütköztettünk, vagy egy jót és egy rossz döntést ütköztettünk egymással, hanem én azt gondolom, hogy született egy döntés, a képviselő-testület nagyobb része, és azt is mondhatom, hogy jóval nagyobb része úgy tudja elképzelni, hogy ez ebben a formában valósuljon meg, akkor én azt gondolom, hogy vitának helye nincsen, meg felesleges ezzel most már foglalkoznunk…[19] kezdődjön el a munka végre! Körülbelül fél éve van napirenden ez a kérdés, jól elvitatkoztunk róla, mindenki a habitusának megfelelő energiákat bevetve ott a zárt ülésen érvelt az általa jobbnak tartott variáció mellett, de ennél sokkal fontosabb dolgunk van, ahogy a Csabi elmondta, ez egy nagyon-nagyon gazdag gyűjtemény, amit magánszemélyek gyűjtöttek össze, a levéltári anyagok feldolgozása az emberi munkaórában mérve is valami grandiózus, és ahhoz, hogy ennek a munkának egyszer itt, akár a leltárnak, akár ezeknek az anyagoknak a szerkesztésével és gondozásának egyszer a végére érjünk, ahhoz minél hamarabb el kell indulnia a munkának."

[17] Tudomásunkra jutott, hogy ez a bizonyos igazgató asszony által bevitt költségvetés a jövőre vonatkozó tervek megvalósításának költségeit tartalmazta, nem az aktuális éves kiadásokat. Vagyis az akár évekre előremutató fejlesztésekhez szükséges anyagi kerettel is számolt Widnerné Fenyvesi Bernadett. 
Azért készült ilyen költségvetés, mert a polgármester úr ezt kérte.
Ebből ollózott ki részeket a polgármester, majd alaposan összekutyulta, és úgy adta elő, mintha a múzeum aktuális költségvetése lenne. 
A múzeum aktuális költségvetése egészen másról szól, sokkal kisebb összegekről! Az új rendszerben viszont már ezt veszik majd alapul... fejlesztések nélkül természetesen!, olyan címszóval, hogy „az igazgató asszony hozta be ezt a költségvetést”. 
Ízléstelen és tisztességtelen kiforgatása ez az igazságnak!
Sajnálatos, hogy a polgármester úr ilyen eszközökhöz folyamodik.

[18] Egyébként ki a manó ez a Kiss Csaba, és kitől kapott felkérést Kecel város érték-mentőjének hős szerepére?

[19] Eközben polgármester úr „Pontosan! Menjen a munka!” –sztahanovista buzdítását lehetett hallani.

Czár László:
(1:58:44-1:59:38)
"Én csak kettő kérdést szeretnék feltenni:
Az egyikre elég egy igen/nemet válaszolni. Ahogy a Haszilló Tamás képviselő úr említette, hogy fél éve tart ez a dolog, hogy a fél év alatt azok az örökösök, találkoztak-e a Bettivel egy asztalnál?
Ez lett volna az első kérdés.
(Haszilló Ferenc:    "Ezt a Bettitől kell megkérdezni.")

A másik kérdésem pedig az lenne, hogy én is itt lakom a központban, és van két nagyon beépítetlen terület, itt a körforgalomnál, illetve a volt zárda területén, hogy van-e valamilyen beépítési köztelezettség, vagy ezek meddig maradnak parlagon? Mert mondjuk egy játszótér lehet, hogy ráférne a városra? Tehát hogy milyen kötelezettségük van a vállalkozóknak? Mert tényleg nincsen biztonságos játszótér, gyerek viszont hála Istennek van sok."


Haszilló Ferenc, polgármester:
"Meg fogjuk kérdezni.
Betti, találkoztál?"


Widnerné Fenyvesi Bernadett:
"Nem."


Haszilló Ferenc, polgármester:
"Ez a válasz."[20]

[20] Kicsit sajnálom, hogy Czár László ilyen röviden tette fel ezt a fontos kérdést, mert így egyrészt nem volt érthető, hogy pontosan mire akar kilyukadni, másrészt így indokolt volt a polgármester részéről is a kurta válasz.
Pedig azért ez a pont is „megért volna egy misét”.